Simona Haganová – Španělsko

Univerzita: ESADE Business School

Termín: 27. 8. 2018 – 7. 12. 2018

Přístup k zahraničním studentům
Koordinátoři a pracovníci oddělení zahraničních styků byli velice ochotní a vstřícní, stejně tak všichni vyučující. Počáteční problémy před výjezdem, kdy došlo k výměně koordinátorky, s níž jsem měla řešit celou proceduru nástupu na školu, se naštěstí vyřešily a poté už vše fungovalo v pořádku.
Kvalita výuky
Výuka je trochu jiného charakteru než na naší fakultě. Nejsou zde klasické přednášky či cvičení. Výuka je kombinací obou a je zaměřena co nejvíce na praktický přínos pro všechny studenty. Všichni jsme tedy měli jedinečnou možnost naučit se, jak teorii přímo převádět do praxe. Velmi přínosně vnímám i systém hodnocení jednotlivých hodin – vyučující chtěli pravidelně zpětnou vazbu a tzv. „key takeaways“, tedy to, co jsme si z hodiny odnesli a co vnímáme jako nejdůležitější. Velmi často jsem si díky tomu uvědomila skutečný smysl hodin.
Náročnost výuky
Výuka sama o sobě tolik náročná nebyla. Mezi hlavní pilíře hodnocení předmětů totiž patřilo hodnocení týmových (ale i samostatných) prací. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi prestižní školu, byla laťka nastavena poměrně hodně vysoko a pokud chtěl tým odvést dobrý výkon (=získat co možná nejlepší hodnocení), musel celkové práci věnovat hodně času. Příklad za všechny – vyřešit komplexní případovou studii týkající se zavedení nového sportovního plaveckého produktu určeného přímo pro španělský trh.

Celkově bylo vše hodně zaměřené na samostudium, což může mnoho studentů odradit.

Vybavení pro studium
Škola disponuje nádherným moderním campusem. Jsou zde velmi dobře vybavené učebny, nachází se zde rovněž velké množství odpočinkových zón i studoven. Stejně tak si můžete kdykoliv zakoupit občerstvení. Největším problémem byla bezdrátová síť – buďte rádi za eduroam na naší fakultě! Na ESADE velmi často nefungoval a často tak bylo jednodušší vyhledávat informace prostřednictvím mobilních dat.
Příležitosti pro trávení volného času
Nejen že škola disponuje mnoha studentskými spolky, které pravidelně pořádají různé akce. Ať už se jedná o odborné akce či o mimoškolní aktivity – výlety (navštívila jsem například klášter Montserrat nedaleko Barcelony), party a podobně. Přímo v campusu bylo rovněž výtečně vybavené fitcentrum, kde studenti mohli trávit svůj mimoškolní čas. Zahraniční studenti v rámci předmětu social marketing organizují dobročinnou akci přímo v campusu (darování krve, sbírky pro handicapované apod.)
Kvalita ubytování
Ubytování v Barceloně je trochu komplikovanější. Bydlela jsem ve velkém bytě sdíleném s dalšími 6 spolubydlícími. Ubytování není nejlevnější (pokud nechcete bydlet například hodinu cesty od centra), nicméně s trochou štěstí se dá nalézt přiměřený poměr ceny a kvality. Sdílené bydlení je však vždy sázkou do loterie – nikdy nevíte, kdo bude váš spolubydlící. Všichni jsme měli vlastní pokoje, ale společnou kuchyň a společné koupelny (a občas to zkrátka skřípalo).
Atraktivita místa (města)
Barcelona, Španělsko. Není potřeba nic víc dodávat. Město s ohromnou spoustou architektonických skvostů od Gaudího, vyhlášená La Rambla s tržnicí La Boqueria, pláže, muzea. Každý si najde to, co má rád. Navíc je to jen kousek od dalších krásných lokalit, takže si stačí vyhradit třeba jeden víkend a zaletět za „pár korun“ jen tak na Balearské ostrovy, kamkoliv do Francie, ale i třeba navštívit Maroko a jiné kouty Evropy.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Jako nejcennější pro můj rozvoj vnímám prolomení studu z jazykové bariéry. Když najednou musíte mluvit každý den cizím jazykem (v mém případě anglicky), přestanete se starat o to, jestli mluvíte stoprocentně správně a prostě mluvíte. Naučila jsem se v cizím jazyce řešit odborné problémy, prezentovat. Studium mi navíc dalo velkou spoustu praktických znalostí a dovedností.
Doporučení pro studenty Pokud chcete zjistit, kdo opravdu jste, vycestujte. Buďte pár měsíců odkázáni jen sami na sebe a své schopnosti a dovednosti. Uvidíte, že to stojí za to!