Jana Křížová – Austrálie

Univerzita: University of Technology, Sydney (UTS)

Termín: září – listopad 2019

Přístup k zahraničním studentům
UTS má mnoho zahraničních studentů (na celé studijní programy, ne jen na výměnný semestr), takže se škola snaží o tyto studenty dostatečně starat – poskytuje množství užitečných informací a studijní oddělení rádo se vším pomůže. Zahraniční studenti se celkově cítí na škole být vítáni.
Kvalita výuky
Vzhledem ke vstupním požadavkům ze strany VŠE, jsem očekávala náročnější a kvalitnější výuku, už jen z předpokladu, že se škola dlouhodobě řadí mezi celosvětově uznávané školy. Kvalita výuky záležela na vyučujícím, některé předměty byly opravdu velmi kvalitní – jednalo se spíše o předměty magisterského programu. Bakalářské předměty, které jsem si zapsala také, už tak kvalitní nebyly.
Náročnost výuky
Náročnost výuky jsem očekávala vyšší, než na naší fakultě. Záleželo na předmětu – některé předměty pro mě byly náročné kvůli neznalosti reálií dané země (například pracovní právo), další předměty byly náročnější spíše z hlediska množství práce během semestru (individuální práce, skupinové práce, prezentace, přípravy na hodiny, závěrečný test). Všechno bylo ale zvládnutelné.
Vybavení pro studium
Studenti UTS mají k dispozici školní knihovnu, kde si mohou půjčovat knihy nebo používat počítače. Škola má ve všech svých areálech pokrytí Wi-Fi, včetně kolejí. Ve všech budovách školy se dají využít veřejně přístupné počítače a tiskárny. Každá z univerzitních kolejí má navíc svojí vlastní studovnu, která je opět vybavena počítači a tiskárnami. Z vybavení mi tedy nic nechybělo.
Příležitosti pro trávení volného času
Na UTS se studenti opravdu nenudí. Na škole existují stovky studentských klubů a spolků, do kterých se student může zapsat – např. sportovní, náboženské, studijní spolky atd. Tyto spolky pořádají své vlastní aktivity, kterých se mohou studenti účastnit. Sama škola má vlastní organizaci, která organizuje pár událostí během semestru.
Studenti, kteří jsou ubytovaní na školních kolejích, mají přístup do univerzitní posilovny zdarma. Taktéž se mohou sdružovat ve sportovních týmech.
Sydney nabízí mnoho různých aktivit, jak venku, tak uvnitř: během léta se koná velké množství festivalů, ve městě je množství kulturních památek a také krásná příroda – pláže, národní parky atd. jsou jen v dojezdové vzdálenosti, kam jezdí veřejná doprava.
Cestovat se dá i do dalších částí Austrálie – ze Sydney létá mnoho přímých spojů nízkonákladových aerolinek do dalších měst Austrálie. Taktéž se dají využít přímé lety do dalších zemí, jako je Nový Zéland nebo některé asijské země.
Kvalita ubytování
Ubytování v Sydney se bohužel řadí mezi velmi drahé. Škola nabízí studentům místa na kolejích, které doporučuji využít, protože se jedná o levnější variantu, student bydlí pospolu s dalšími studenty a nehrozí tam riziko podvodu jako u soukromých pronajímatelů. Nevýhodou kolejí je, že se musí zaplatit na celý půlrok, bez ohledu na to, zda student zůstává na kolejích tak dlouhou dobu. Cena je poměrně vysoká, ale to je na místní poměry normální – cena za kolej začíná na cca 260 AUD na týden, což je 4000 Kč. Další koleje jsou ale finančně náročnější.
Univerzitní koleje jsou formou sdíleného bytu – já bydlela v bytě pro celkem 6 studentů (byty se nabízejí od 1 až do 9 studentů). Každý student má vlastní samostatný pokoj; společné prostory jako kuchyň, sociální zařízení, obývací pokoj sdílí s dalšími spolubydlícími.
Pokoje jsou vybavené základním nábytkem, ale vše ostatní si musí student koupit sám, včetně peřin atd.
Atraktivita místa (města)
Sydney je opravdu krásné město, které nabízí mnoho příležitostí pro různé aktivity. Rozhodně toto město doporučuji navštívit, spolu se zbytkem Austrálie. Student by si měl ale uvědomit finanční náročnost takového výjezdu, která je opravdu vysoká.
Celková spokojenost
Hlavní přínosy pro osobní rozvoj Díky studiu na UTS jsem si zlepšila své jazykové schopnosti, poznala mnoho nových studentů a celkově si rozšířila obzory.
Doporučení pro studenty Studijní výjezd opravdu doporučuji všem studentům. Studenti by si měli ale realisticky zvážit své finanční možnosti, v případě nižších finančních prostředků jsou lepší země Evropy, které jsou na tom ekonomicky podobně jako u nás. Taktéž doporučuji zvážit i jazykové schopnosti – do anglicky mluvících zemí je nutná vysoká úroveň angličtiny; pokud si student není jazykem tak jistý, opět je lepší využít Erasmus+ programu v Evropě, který je vhodný pro všechny studenty.