Lukáš Stuchlík – Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey

Přístup k zahraničním studentům
Ihned co bylo na 100 % jisté, že následující semestr strávím v Mexiku, mě kontaktovala koordinátorka pro zahraniční studenty. Posílala pravidelně a s předstihem všechny důležité informace pro můj pobyt a studium na jejich univerzitě. Po příjezdu přidělili každému zahraničnímu studentovi buddyho, kterého jste v případě otázek mohli se vším a kdykoliv kontaktovat. Abych pravdu řekl, tohoto buddyho jsem ani jednou nevyužil, protože nebylo potřeba. Kdykoliv jsem měl nějaký problém, pomohli mi ostatní mexičtí studenti. Všichni byli moc vstřícní a nápomocní.
Kvalita výuky
Myslím, že to záleží na tom, jaké předměty si zvolíte a hlavně jací učitelé předmět vyučují. Zažil obě stránky. Měl jsem celkem nakonec jen 4 předměty. Dva předměty byly opravdu nudné, nezáživné a kvalita vyučujících byla taky na nízké úrovni. Naopak ty druhé dva předměty byly na perfektní úrovni. Učitelé velice profesionální, ale zároveň přátelští. Můžu říct, že předmět Negotiation techniques, který jsem měl, byl jeden z mých nejlepších předmětů, který jsem kdy na vysoké škole absolvoval. Vřele doporučuji si tento předmět zapsat.
Náročnost výuky
Když jste chodili na každou hodinu, dělali domácí úkoly, kterých bylo nezvykle hodně a připravovali se na hodiny, prošli jste předmětem bez problémů. Učitelé se snažili vycházet mezinárodním studentům maximálně vstříc a nabízeli i různé konzultace pokud jste někde tápali. Byly zde v každém předmětu dva průběžné testy a jeden závěrečný.
Vybavení školy pro studium
Škola byla obrovská a velice moderní. Dalo se zde najít opravdu všechno co student ke studiu potřebuje. Zároveň zde bylo i spousta aktivit, které se dali dělat mimo školu.
Příležitosti pro trávení volného času
Je to univerzita v nádherném prostředí, uprostřed kampusu je fontána a okolo nespočet míst na odpočinek. Najdete zde jídlo všechno druhu a kuchyně z celého světa. Tento kampus jsem si zamiloval.
Kvalita ubytování
Ubytování jsme si sháněli sami, ale škola nám poskytla několik možností jak a kde si ubytování sehnat. Škola neposkytuje koleje, ale má podepsané smlouvy s několika místními, kteří pronajímají byty studentům. Vybrali jsme nakonec krásné ubytování asi 10 minut chůze od školy, 5 minut od supermarketu. Bydlel jsem s dalšími sedmi studenty a můžu říct, že ubytovaní bylo velice moderní a vybavené úplně vším co bylo potřeba.
Atraktivita místa (města)
Škola je v Mexico City, což je hlavní město Mexika a jedno z největších měst světa. Bydlí zde přes 20 milionů lidí. Někdo říká, že je zde nebezpečno, ale já tvrdím, že v každém velkém městě jsou čtvrti, kterým se musíte vyhýbat a být opatrní. Já osobně jsem se ani jednou za těch 5 měsíců necítil v nebezpečí. Výhodou, že jsem žil v hlavním městě bylo to, že pokud jste chtěli někam vycestovat, nebyl problém najít autobusový spoj a v jakoukoliv hodinu se rozhodnout a vyjet. Autobusová doprava je zde na velice dobré úrovni.
Celková spokojenost s pobytem
Každý výjezd do zahraničí Vám něco přinese a nebylo tomu jinak ani tady. Určitě jsem se zdokonalil v anglickém jazyce, pochytil i nějaké základy španělštiny, poznal spoustu lidí z celého světa, kteří jsou teď mými kamarády, a jsme v neustálém kontaktu. Myslím, že i po osobní stránce mi to dalo strašně moc a vidím všechno zase trošku jinak.
Doporučení pro studenty
Neváhejte využít tuto možnost a vycestujte studovat do zahraničí. Je to něco nezapomenutelného, co si v sobě ponesete až do konce života. Jel bych hned znovu.