Termíny

-

-

-

Více... »

hledatRychlý návod na Klokana

Klokan je nástroj, s jehož pomocí můžete v libovolném internetovém prohlížeči odkudkoliv plnohodnotně pracovat se síťovým diskem K a s vašimi uživatelskými home adresáři. Podporovány jsou všechny dostupné prohlížeče. V případě, že používáte prohlížeč rozšířený o nástroj určený k blokaci reklam (adblocker), je možné, že vám nemusí Klokan správně fungovat. V takovém případě doporučujeme podobný nástroj zakázat, či používat prohlížeč jiný.

Klokan je dostupný na adrese https://adweb.vse.cz, případně odkazem z domovské stránky Fakulty managementu (horní navigační pruh). Pro přihlášení do Klokana musíte použít uživatelské jméno a heslo, které používáte do InSISu.

Nemůžu se přihlásit, co s tím?

Studenti, kteří si ještě nikdy neměnili heslo do InSISu, nebudou se moci pravděpodobně do Klokana přihlásit. V takovém případě je zapotřebí si nejprve nastavit heslo.

Mějte na paměti, že se jedná o zrcadlo síťového disku, kde jsou striktně uplatňována uživatelská práva. Proto vám některé z funkcí, které v tomto návodu budou zmíněny, nemusí fungovat (například v místě, kde nebudete mít právo zápisu, nebudete moci samozřejmě ukládat či mazat soubory).

Pracovní plocha Klokana je rozdělena do tří základních oblastí. Menu s nástroji v horní části okna, adresářová struktura v levé části a v hlavní části je už zobrazován obsah konkrétní složky.

Klokan - celkový pohled

Hlavní menu

Hlavní menu

 • Složky – zapíná / vypíná zobrazení adresářové struktuře v levé části okna. Pro přehlednost je v základu tato volba zapnuta.
 • Pohled – nastavuje způsob zobrazení souborů ve složce. Můžete si zvolit mezi zobrazením miniatur (náhledy souborů) a detailním pohledem, kde u každého souboru uvidíte jeho velikost, datum vytvoření a typ souboru.
 • Hledat – vyhledání konkrétní složky či souboru ve vámi vybrané složce a jejích podsložkách
 • Nahrát – umožní vám do aktuálně zvolené složky nahrát soubor.
 • Nastavení – změna jazyka
 • Ikona s vaším uživatelským jménem – odhlášení ze systému

Menu akcí

Menu akce

 • V menu akcí se nachází základní nástroje pro práci se soubory a složkami:
 • Stáhnout – umožní stáhnout vybraný soubor
 • Nový prázdný soubor – vytvoří nový prázdný soubor
 • Nová složka – vytvoří novou složku s vámi zvoleným jménem
 • Přejmenovat – přejmenuje složku či soubor
 • Vymazat – vymaže složku či soubor
 • Kopírovat / vyjmout / vložit – kopíruje a vkládá na zadané místo složku či soubor

Navigační okno – adresářová struktura

04-struktura_adresaru

 • Home drive – váš osobní disk. Na stanicích v počítačové síti Fakulty managementu se zobrazuje jako disk H. Tento disk je přístupný pouze a jen vám.
 • WWW drive – prostor pro vaši webovou prezentaci. Soubory zde uložené je poté možno zobrazit na adrese http://pages.vse.cz/~username (kde username je vaše uživatelské jméno)
 • Klokan drive – síťový disk K. Zde se nachází složky všech kateder a oddělení na Fakultě managementu. Struktura adresářů je stejná jako dříve: do složky PRICHOZI mají uživatelé právo pouze zapisovat (nikoliv však číst) a ze složky VEREJNY mohou naopak jen číst (a nemohou do ní zapisovat).

Navigace v adresářové struktuře je jednoduchá – stačí pomocí ikonky + rozbalovat položky v levé části okna, případně klikat na názvy složek (ať už v navigační části či v hlavním okně). Tím se automaticky bude stromová struktura v levé části okna rozbalovat.

Stažení souboru

Pokud budete chtít některý ze souborů stáhnout do počítače, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte Stáhnout. Stejná akce se dá vyvolat dvojím poklepáním levým tlačítkem myši, případně můžete levým tlačítkem myši soubor vybrat a v menu v horní části obrazovky kliknout na tlačítko Stáhnout. Můžete stáhnout i více souborů. Více souborů označíte pomocí klávesy CTRL + levé tlačítko myši.

Možnosti stažení souboru

Nahrání souboru

V případě, že budete chtít uložit na síťový disk K soubor, musíte udělat následující: v adresářové struktuře se donavigujte do složky, do které chcete soubor uložit. Poté v hlavním menu klikněte na tlačítko Nahrát. Otevře se dialogové okno, ve kterém zvolíte soubory, které chcete na disk K uložit (volbu provedete pomocí tlačítek Browse). V okamžiku, kdy máte soubory vybrány, klikněte na tlačítko Nahrát.

Nahrát soubor