Linuxová distribuce Ubuntu

Následující návod popisuje připojení ke kolejní síti z live distribuce systému Ubuntu verze 16.10 (anglická verze).

Zjištení MAC adresy a konfigurace připojení

V pravé části horního menu klikněte na ikonu síťového připojení a vyberte volbu Edit Connections.
Edit Connections

Zobrazí se seznam síťových adaptérů v počítači. Vyberte Wired connection a klikněte na tlačítko Edit.
Seznam adaptérů

Ve vlastnostech síťového adaptéru se přepněte na záložku Ethernet. V řádku Device je uvedena MAC adresa adaptéru, tu si poznamenejte.
Seznam adaptérů

Dále se přepněte na záložku 802.1x Security. Ve volbě Authentication vyberte Protected EAP (PEAP), zaškrtněte volbu No CA certificate is required a do polí Username a Password vyplňte vaši celou fakultní e-mailovou adresu (například xvalk23@fm.vse.cz) a heslo k původnímu fakultnímu e-mailovému systému. Nově přijatí studenti, kteří si ještě heslo nikdy nepřihlašovali (či studenti, kteří si heslo nepamatují), si musí nejprve nastavit heslo. K tomu je zapotřebí počítač, který má již přístup k internetu, případně se můžete připojit k bezdrátové síti konfigurace_site, která je bez hesla a pomocí níž se do aplikace pro změnu hesla dostanete. Vše odsouhlaste kliknutím na Save a připojte počítač nekříženým UTP kabelem do síťové zásuvky.
Konfigurace 802.1x

Zadání MAC adresy síťového adaptéru do systému PostfixAdmin

Přihlašte se do aplikace PostFixAdmin. Pro přihlášení použijte opět celou vaši fakultní e-mailovou adresu a příslušné heslo, stejně jako v předchozím kroku. V menu PostFixAdmin by se vám měl ukázat odkaz Internet na kolejích, klikněte na něj. Pokud tento odkaz nevidíte, kontaktujte CVT.

MAC adresu, kterou jste si poznamenali v předchozím kroku, vložte do formulářového okna.

Vložení MAC adresy do postfix admina

Nyní se váš počítač pokusí připojit se ke kolejní síti. Pokud se vám podařilo vše úspěšně nastavit a notebook se k síti připojí, budete o tom informováni změnou ikony připojení k síti a krátkým upozorněním.
Připojeno ke kolejní síti

Pokud se vám to napoprvé nezdaří, nezoufejte. Zkuste vyčkat čtvrt hodiny a pokuste se o připojení znovu. Kolejní systém si přebírá informace o registrovaných počítačích každou čtvrthodinu a pokud se tedy trefíte do intervalu před předávkou této informace, nebudete připojeni a musíte chvíli vyčkat. Pokud ani po této době nebude připojení fungovat, bude problém buďto ve špatné konfiguraci připojení k síti, ve špatně zaregistrované MAC adrese vašeho síťového adaptéru nebo ve špatně zadané kombinaci uživatelského jména a hesla. Zkuste pozorně projít celým návodem znovu a pokud se vám to ani poté nepodaří, kontaktujte CVT buďto na emailové adrese cvt@fm.vse.cz nebo osobně v kanceláři č. 306.