Linuxová distribuce Ubuntu

Následující návod popisuje připojení k síti eduroam z live distribuce systému Ubuntu verze 16.10 (anglická verze).

Zjištení MAC adresy

V levé horní části obrazovky klikněte na ikonu připojení k síti a připojte se k bezdrátové síti konfigurace_site. Tato síť je bez hesla a máte z ní po připojení přístup pouze k vybraným fakultním zdrojům.
Připojení k síti konfigurace_site

Po připojení klikněte znovu na ikonu připojení k síti a vyberte volbu Edit Connections. Zobrazí se vám seznam připojení. Klikněte na síť konfigurace_site a klikněte na tlačítko Edit.
Edit connections

Na záložce Wi-Fi v řádku Device je uvedena MAC adresa zařízení, tu si poznamenejte.
Zjištění MAC adresy

Registrace notebooku v aplikaci PostFixAdmin

Přihlašte se do aplikace PostFixAdmin. Pro přihlášení do aplikace PostFixAdmin použijte Vaši celou fakultní e-mailovou adresu (např. xvalk23@fm.vse.cz) a heslo pro původní fakultní e-mailový systém. Nově přijatí studenti, kteří se ještě do aplikace nikdy nepřihlašovali (či studenti, kteří si heslo nepamatují), si musí nejprve heslo nastavit). Po přihlášení klikněte na odkaz Wi-Fi. Zobrazí se Vám okno s formulářem pro vložení MAC adresy Vašeho bezdrátového adaptéru. Do jednotlivých polí v příslušném řádku (viz předchozí odstavec) vložte jednotlivé části MAC adresy bezdrátového zařízení a klikněte na Upravit. Tím je adresa zařízení uložena.
postfixadmin-wifi_edit

Nastavení notebooku

Stáhněte certifikát certifikační autority, kterým je podepsán serverový certifikát sítě eduroam na Fakultě managementu. Certifikát je nutné stáhnout kliknutím pravého tlačítka a vybráním volby Uložit soubor jako (Save file as). Zapamatujte si umístění souboru (v tomto návodu je soubor uložen na pracovní plochu).

Opět klikněte na ikonu připojení k síti vyberte připojení k síti eduroam.
Připojení k síti eduroam

V řádku Authentication vyberte volbu Protected EAP (PEAP). V řádku CA certificate vyberte soubor s certifikátem, který jste v předchozím kroku uložili do počítače. Dále už je potřeba jen vyplnit vaše uživatelské jméno a heslo. Tyto údaje jsou totožné s těmi, které jste zadávali při přihlášení do aplikace PostFixAdmin. Poté už klikněte jen na tlačítko Connect.
Připojení k síti eduroam

Pokud jste postupovali dle návodu, měl byste nyní být připojeni k síti eduroam. Pokud se vám k síti nedaří připojit, zkontrolujte znovu správné zadání MAC adresy a správné přihlášení k síti. Pokud se vám to ani poté nepodaří, kontaktujte CVT buďto na emailové adrese cvt@fm.vse.cz nebo osobně v kanceláři č. 306.